Czas pandemii, a relacja z dzieckiem

Jako rodzice znajdujemy się obecnie w trudnej sytuacji. Musimy godzić kilka ról jednocześnie – pracownika, rodzica, nauczyciela. Do tego dochodzą nasze obawy o przyszłość, pracę, zdrowie. Przebywamy znacznie więcej czasu w domu, nie widujemy się często z bliskimi, nasze wyjścia podlegają reżimowi sanitarnemu. Trudno odnaleźć się w tym chaosie, niepokoju, drobnostki mogą nas wyprowadzać z równowagi. Niekiedy musimy zweryfikować co dla nas ważne, ograniczyć lub odpuścić mniej istotne obowiązki.

To na czym nam zależy to nasza relacja z dziećmi, a także to by pandemia koronawirusa nie była dla nich traumą.

Pamiętajmy, że nasze dzieci przede wszystkim potrzebują uwagi, potwierdzenia, że są ważne. Dajemy dzieciom uwagę podczas wspólnych zabaw, ale także dawajmy im znać, że zwracamy na nie uwagę podczas kiedy akurat robimy coś innego. Dzieci, które czują się ważne w oczach rodziców, ważne są również w swoich oczach. Wejdźmy w ich dziecięcy świat. Niech one czasem powiedzą w co mamy się bawić, co mamy robić. Pobawmy się czasem w to, na co one mają ochotę. Wzmocnimy relację i poznamy ich własny, wyjątkowy świat.

Psycholog przedszkola

Monika Gierszewska