Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

 1. Uspokój swoje emocje
  Śledź tylko rzetelne informacje. Ogranicz oglądanie telewizji, wiadomości w internecie na temat koronawirusa. Zadbaj o swój spokój. Nasze emocje udzielają się naszym dzieciom.
 2. Bądź źródłem informacji
  Odpowiadaj na pytania, które zadaje dziecko, ale nie zasypuj go nadmierną ilością informacji. Dostosuj przekazywane informacje o wirusie do potrzeb i możliwości dziecka. Na rozmowę najlepiej wybierz czas kiedy jesteś spokojny i możesz poświecić dziecku całą uwagę.
 3. Bądź blisko
  Czas który spędzasz w domu wykorzystuj na budowanie relacji z dzieckiem, która jest fundamentem poczucia bezpieczeństwa. Bądź uważny na dziecko.
 4. Dbaj o rutynowy plan dnia
  Codzienna rutyna daje dziecku poczucie stabilności, przewidywalności i bezpieczeństwa.
 5. Reaguj
  W przypadku kiedy dziecko odczuwa silny lęk, przekazuj mu informacje, które pozwolą mu odbudować poczucie bezpieczeństwa. Przekazuj, że epidemia minie. Jeśli dziecko nie radzi sobie z lękiem i nie umiesz mu pomóc, warto poszukać pomocy.

 

 W razie potrzeby zapraszam do kontaktu mailowego: psycholog.gierszewska@gmail.com