Logopedia

Czytajmy książki…

Wszyscy wiemy jak ważne jest czytanie z dzieckiem. Każdy wspólne spędzony czas jest bezcenny. Warto go dobrze wykorzystać. Czytanie bajek pomoże nam zyskać kilka tych cennych chwil oraz w całości cieszyć się swoją obecnością. Ponadto czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentracje oraz pamięć.

Czytanie dziecku to przede wszystkim wspaniały sposób spędzania czasu, który pozwala pozbyć się nudy.

Propozycją ode mnie będzie seria obrazkowych książek dla przedszkolaków „Rok w…”. Każda z nich zawiera 12 pięknych i bogatych w szczegóły rozkładówek przedstawiających różne miejsca uchwycone w innym miesiącu roku.

Na serię „Rok w…” składają się jak dotąd następujące tytuły:

• „Rok w lesie”,
  • „Rok w przedszkolu”,
  • „Rok na wsi”,
  • „Rok w Krainie Czarów”,
  • „Rok w mieście”,
  • „Rok na targu”.

Aleksandra Jeż-Chodorska – neurologopeda

WSKAZÓWKI LOGOPEDYCZNE DLA RODZICÓW

ZWRÓĆ UWAGĘ NA SPOSÓB ODDYCHANIA DZIECKA. Wdech i wydech w spoczynku powinien odbywać się przez nos. Jeśli przy oddychaniu dziecko ma otwartą buzię, powinno cię to zaniepokoić. Zwróć uwagę na to, jak dziecko oddycha w nocy? Jeżeli dominuje oddychanie ustami należy skonsultować się ze specjalistą, który ustali jego przyczynę.

BY DOBRZE MÓWIĆ, TRZEBA DOBRZE SŁYSZEĆ. Jeśli musisz powtarzać polecenia lub prośby kierowane do dziecka, sprawdź jego słuch.

MÓWIĄC DO DZIECKA, NIE SPIESZCZAJ FORM WYRAZÓW. Tylko właściwa wymowa i zachowanie poprawnych form gramatycznych dadzą pożądany efekt w postaci prawidłowej wymowy.

ZWRÓĆ UWAGĘ JAK SIEDZI TWOJA POCIECHA. Prawidłową postawę gwarantuje krzesełko dopasowane do wzrostu dziecka, plecy oparte na krześle, stopy przylegające całą podeszwą o podłogę. Prawidłowe ułożenie całego ciała ma bardzo duży wpływ na prawidłowe napięcie ciała, ułożenie narządów artykulacyjnych oraz właściwy tor oddychania.

UCZ DZIECKO GRYZIENIA I ŻUCIA. Staraj się podawać produkty wymagające dodatkowego gryzienia i żucia, ponieważ miękka żywność nie prowokuje narządów mowy (języka, warg, podniebienia, szczęki) do wkładania odpowiedniego wysiłku w ich rozdrabnianie w jamie ustnej.

CODZIENNIE CZYTAJ DZIECKU NA GŁOS, przynajmniej 20 minut dziennie. Dzięki głośnemu czytaniu dorosłego dziecko także wzbogaca swoje słownictwo, ćwiczy pamięć werbalną, zdolność koncentracji uwagi, umiejętność budowania zdań.

PODCZAS CZYTANIA NIECH TWOJE DZIECKO OPOWIADA treść ilustracji, naśladuje różne odgłosy. Wyrazy dźwiękonaśladowcze są doskonałym ćwiczeniem usprawniającym narządy artykulacyjne, przygotowują dziecko do wymowy kolejnych głosek.

ZACHĘCAJ DZIECKO DO NAUKI WIERSZYKÓW NA PAMIĘĆ. Jest to doskonała forma ćwiczeń utrwalających wyrazistą wymowę. Również zabawy paluszkowe i rytmiczno-ruchowe mają pozytywny wpływ na wyrazistą wymowę, uczą poczucia rytmu i koordynacji całego ciała.

WPROWADŹ DO ZABAWY GIMNASTYKĘ BUZI I JĘZYKA. Dmuchanie na lekkie przedmioty, płomień świecy, bańki mydlane to doskonałe ćwiczenie oddechowe. Wylizywanie talerza, kubeczka z czymś smakowitym, picie napoju przez słomkę usprawnia pracę języka i warg. A przygotowanie mięśni to podstawa do wywołania głoski wypowiadanej nieprawidłowo.

ĆWICZENIA WYKONUJ SYSTEMATYCZNIE. Tylko wtedy przyniosą one efekty. Ćwiczyć można zawsze i wszędzie, a jeżeli będzie to miało formę zabawy z rodzicem lub rodzeństwem, motywacja będzie jeszcze większą.

KONKURS

Jakub z grupy „Misie Uszatki”, za udział w XXXII Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.

Interaktywne zabawy logopedyczne.

Praca z komputerem niewątpliwie rozwija wyobraźnię. Pamiętajmy, że multimedia są interaktywne, a to oznacza, że dziecko nie jest pasywnym odbiorcą przekazywanych treści.

Rozwiązania, które stosujemy w przedszkolu silnie aktywizują, zachęcają do współzawodnictwa, a jednocześnie uczą i służą terapii. Zdobyte wiadomości utrwalamy za pomocą logopedycznego programu multimedialnego przy użyciu komputera, oraz logopedycznych gier i zabaw na tablicy interaktywnej.

Szanowni Rodzice!

Serdecznie zapraszam do kącika logopedycznego. Publikowane będą tu porady, artykuły dotyczące rozwoju mowy dziecka, ciekawostki z dziedziny logopedii, a także propozycje ćwiczeń i zabaw usprawniających i wspomagających wymowę.

W miesiącu wrześniu i październiku  w przedszkolu przeprowadzone zostały przesiewowe badania mowy u wszystkich dzieci.  Na podstawie badania mowy wyłonione zostały dzieci, które objęte są indywidualną opieką logopedyczną.  Czas trwania ćwiczeń to ok. 30 min. i jest on uzależniony od możliwości i potrzeb dziecka.

W naszym przedszkolu istnieje również możliwość skorzystania z konsultacji logopedycznych. Rodziców dzieci objętych terapią logopedyczną zachęcam do kontaktu mailowego : logopeda.przedszkole2@wp.pl

Logopeda – Anna Pałubicka